Ostropestřec mariánský

Léčivá bylina s blahodárnými účinky

Lněné semínko: jeho příprava a účinky

Lněná semínka jsou čím dál oblíbenější a čím dál častěji se objevují ve zdravých jídelníčcích. Jedná se o semena lnu setého - až 150 cm vysoké jednoleté byliny se světlemodrými květy. V lidovém léčitelství jsou využívána již přibližně 7000 let a to především díky pozitivním účinkům oleje, který z nich lze vylisovat. Lněná semena tedy dnes můžete zakoupit buď celá, která je však nutná před konzumací ještě speciálně upravit, nebo právě ve formě lněného oleje.

Příprava lněného semínka

Jestliže lněná semínka budete konzumovat celá, vaše tělo z nich téměř nic nezíská. Proto je potřeba je před konzumací rozdrtit. Využít na to můžete jemný mlýnek, hmoždíř nebo mixér (což je určitě nejrychlejší způsob, jak je podrtit). Taková semínka je pak možné přidávat například do pečiva, do obilných kaší nebo si z nich vytvořit domácí koktejl či smoothie. Kromě rozmělněného semínka je dobrou volbou také lněný olej. Ten totiž obsahuje vše důležité, co samotné semínko.

Tento olej je výborný především do studené kuchyně. Dále je vhodné jeho použití při výrobě domácího pečiva (ať už sladkého nebo slaného), kam ho můžete přidat místo ořechů nebo ním nahradit jiný rostlinný olej, který používáte (oříškový, slunečnicový, řepkový). Olej se tradičně lisuje zastudena, což je dobré především proto, že tak obsahuje mnoho cenných látek. Má výraznou chuť a nepříjemný pach. Dá se na něj však zvyknout.

Účinky lněného semínka

Lněné semínko (nebo lněný olej) mají mnoho pozitivních účinků na náš organismus. Semena lnu obsahují omega-3 mastné kyseliny, které například potlačují záněty, zlepšují stav pokožky nebo pozitivně působí na nervový systém. Lněná semínka dále obsahují tzv. lignany, které zase v našem těle působí jako antioxidanty a fungují jako prevence i proti rakovině. Lněná semena také pozitivně působí na menstruační cyklus, pomáhají při prostatických problémech a mužské neplodnosti.

VYHLEDÁVÁNÍ

Vyzkoušejte ostropestřec

 

Jaterní očista

 

Jaterní očista I s ostropestřcem

Přejít do e-shopu

14-20 ti denní detoxikační kůra vhodná pro všechny kdo chtějí očistit svůj organismus od škodlivých látek